Upper School Faculty

Greg Edmondson, Art I, II, and Film

Greg Edmondson

Teacher

Art I, II, and Film

Rebecca Forrester, Personal Finance/Economics, Accounting, Marketing

Rebecca Forrester

Teacher

Personal Finance/Economics, Accounting, Marketing

Josh Stevens, World History, Honors World History, Turf Management

Josh Stevens

Teacher

World History, Honors World History, Turf Management

Melissa Norwood, Biology, AP Psychology, Honors Physics

Melissa Norwood

Teacher

Biology, AP Psychology, Honors Physics

Rick Reed, Chemistry, Honors Chemistry, Anatomy, Honors Anatomy

Rick Reed

Teacher

Chemistry, Honors Chemistry, Anatomy, Honors Anatomy

Hannah Thomas, ACT Prep, AP World History, Algebra I & Honors Algebra I

Hannah Thomas

Teacher

ACT Prep, AP World History, Algebra I & Honors Algebra I

Dr. Annita Davis, DE Pre-Cal, Pre-Cal, Honors Pre-Cal, Honors Algebra 2

Dr. Annita Davis

Teacher

DE Pre-Cal, Pre-Cal, Honors Pre-Cal, Honors Algebra 2

Erica Hipp, Spanish I, AP English Literature & Composition, English 12, Honors English 12

Erica Hipp

Teacher

Spanish I, AP English Literature & Composition, English 12, Honors English 12

Bryce Doyle, Geometry, Honors Geometry, Algebra III

Bryce Doyle

Teacher

Geometry, Honors Geometry, Algebra III

Emmy McQuiston, ACT Prep, English 9, Honors English 9, Psychology & Sociology

Emmy McQuiston,

Teacher

ACT Prep, English 9, Honors English 9, Psychology & Sociology

Rodney Patterson, Bible and Wellness

Rodney Patterson

Teacher

Bible and Wellness

Michael Hodum, English 10, Honors English 10, English III

Michael Hodum

Teacher

English 10, Honors English 10, English III

Wendy VanDyke, AP US History, US History, Contemporary Issues, Criminal Justice

Wendy VanDyke

Teacher

AP US History, US History, Contemporary Issues, Criminal Justice

Jason Bryan, AP Biology, Honors Biology I, Forensic Science

Jason Bryan

Teacher

AP Biology, Honors Biology I, Forensic Science

Jill Bryan, AP Government, Government, Life Skills

Jill Bryan

Teacher

AP Government, Government, Life Skills

Rosa Carter, Spanish I-III Honors, Duel Enrollment Spanish, Spanish II

Rosa Carter

Teacher

Spanish I-III Honors, Dual Enrollment Spanish, Spanish II

Savannah Martin, Algebra I & II

Savannah Martin

Teacher

Algebra I & II

Cheyenne Dyer, Performing Arts, AP English Language & Composition, Honors English III

Cheyenne Dyer

Teacher

Performing Arts, AP English Language & Composition, Honors English III

Terri Reeves, Computer I, II; Robotics; Yearbook; Coding 6th grade

Terri Reeves

Teacher

Computer I, II; Robotics; Yearbook; Coding 6th grade

Laura Walker_Lower School Art, Art 6&7

Laura Walker

Teacher

Lower School Art, Art 6&7

Scott Anderson, Band Director

Scott Anderson

Band Director

Band Director Middle & Upper School

Donna Burrus, Lower, Middle and Upper Science Lab

Donna Burrus

Lab Instructor

Lower, Middle, and Upper Science Lab

Wendi Glenn, Librarian

Wendi Glenn

Librarian

Librarian

X